Obnova Calcia i budućnost jedne od najjačih liga svijeta, kao i neizostavne pitanja dali je isti u krizi ili ne, tama je koju je nanovo otvorio javnosti predsjednik italijanskog fudbalskog saveza (FIGC) Carlo Tavecchio u intervjuu sa La Gazzetta dello Sport dotakavši se svoje neizbježne teme, u kojoj nalaže da italijanski klubovi u budućnosti mnogo više nade moraju posvetiti mladim domaćim naraštajima.
"Sav prihod od TV prava koje smo zaradili, oko 90 miliona eura, je reinvestiran sa naše strane u Italiju, kupovinom igrača iz italijanskih klubova. Mislim da je to razlog da budemo ponosni, da možemo biti primjer drugim klubovima, jer ukoliko učinite takvo što, na taj način cirkulišete novac kroz naš fudbal."
- Giuseppe Marotta, 20. juli 2015. godine.
Na konferenciji za medije, predsjednik koji se nerijetko u prošlosti odlučivao za pomalo rasističke termine povodom ovog pitanja, je započeo riječima da stranci ne diktiraju kvalitet italijanskog Calcia. "Odbijam da vjerujem da nastavljamo ignorisati savjete da se više pažnje polaže na investiranje u naš sistem, nego li dovođenju stranih igrača. U nedjelju sam u utakmicama Serie A vidio dosta igrača koji su pridošli sa svih strana svijeta, a kojima bi nivo takmičenja poput Serie B, ili čak Lega pro bilo prirodnije. Bespotrebno je da putujete po Južnoj Americi i tražite igrače kada se u isto vrijeme možete fokusirati na vaše najmlađe."
Naravno, broj stranaca u italijanskom Calcio nezaobilazna je tema u posljednjoj deceniji na apeninaskom poluotoku. Dok se jedni čvrsto drže, poput iznad navedenog Carla Tavecchia, te rješavanje problema vide u jednostavnom poklanjanju pažnje mlađim generacijama, u isto vrijeme predsjednik Juventusa Andrea Agnelli zalaže se već godinama za direktni pristup samoj srži problema koji današnji Calcio odvaja od zlatnih vremena i 90-tih godina prošlog vijeka.
Naime, čelništvo Juventusa, i još pojedinih rijetkih izuzetaka u najelitnijem društvu Italije, radi na poboljšanju infrastrukture, koja je po njima jedan od najbitnijih segmenata za ponovnu izgradnju italijanskog fudbalskog carstva, koje je većinu nas poklonika Calcia i privuklo u posljednjim decenijama 20. vijeka. Prije nego li se oslone na italijanske naraštaje, istima je potrebno omogućiti i jednake kvalitetne uslove na kojima treniraju evropski mališani. Prastari stadioni u vlasništvu gradova, trening kampovi koji nisu obnavljani još od Mundijala 1990 godine, kao i minimalna ulaganja jednostavno ne polažu uslove da bi se problemu pristupilo načinom na koji to predsjednik FIGC posmatra, a ulaganja u iste bi prema mišljenju Allegrija, kao i sprovođenju generalnog direktora Juventusa Giuseppea Marotte i njegovih bliskih suradnika, činila i čine upravo potrebno kako bi mladi naraštaji jednoga dana ponovno bili oslonac, u jednom trenu i najjače lige na svijetu.
Upravo posljednji Calciomercato jasno govori načinu razmišljanja rukovodstva Stare dame, model koji bi italijanski klubovi trebali proučiti iz riječi sa jedne od posljednjih konferencija za medije Beppea Marotte i posvetiti se rješavanju problema u vlastitom dvorištu: "Ovo je obnova u kojoj morate uzeti u obzir još jednu činjenicu, da je obavljena unutar Italije. Kažem to sa velikim ponosom, jer je Juventus oduvijek bio na čelu tog stajališta, da se ovakvom reformom italijanski fudbal može vratiti na kompetitivni nivo kakav je bio tokom 90-tih godina prošlog vijeka. Sa te tačke stajališta mogu reći da sav prihod od TV prava koje smo zaradili, oko 90 miliona eura, je reinvestiran sa naše strane u Italiju, kupovinom igrača iz italijanskih klubova. Mislim da je to razlog da budemo ponosni, da možemo biti primjer drugim klubovima, jer ukoliko učinite takvo što, na taj način cirkulišete novac kroz naš fudbal. Mislim da bi svi oni koji su profitirali od tog novca, ukoliko žele na pametan način trošiti novac, trebaju isti investirati u svoje objekte, poput stadiona i trening kampova, kao i poboljšati sektore za rad sa mladim nadama i pomoći im da izrastu u nove fenomene, proizvedene u Italiji. To je stvar koju sam želio naglasiti, koji je jedan veoma bitan faktor, zasigurno ne nevažan. Govorim o raznim kupovinama koje smo obavili, poput Dybale (iz Palerma), Sturara (iz Genoe), Rugania (iz Empolia), Pereyre (iz Udinesea), kao i Zaze (iz Sassuola). To su sve igrači koji su pristigli iz italijanskih klubova. Mi smo dali naš doprinos, a sretni smo i zbog činjenice da smo spustili i prosjek godina nešeg tima."